Jil Franke
- Location St. Paul, Minnesota
- Medium Clay
- Years Active
- Biography
- Info
Jil Franke received a BS in Art Education from Mankato State University and has taught art at Breck School in Minneapolis since 1984. Her work is shown in galleries across the country and has been included in exhibitions in Taipei, Taiwan and Australia. She has been featured in “Ceramics Monthly," “Clay Times,” and the books “500 Cups” and “Tableware In Clay From Studio And Workshop.” She wood fires with Linda Christianson and Kirk Lyttle in the St. Croix River Valley.
I grew up on a farm in Minnesota and I am influenced by oil cans, funnels, grain bins, farm implements and objects found in this rural environment. I like chopping wood, wadding the pots, bricking up the door and stoking the fire. Wood firing can be full of surprises. I enjoy the unpredictability and the unexpected when firing my work in a wood fired kiln.
makers
-
Candle Holder
Regular price $65.00Regular priceUnit price perSale price 65.00 -
Candle Holder
Regular price $65.00Regular priceUnit price perSale price 65.00 -
Candle Holder
Regular price $75.00Regular priceUnit price perSale price 75.00 -
Candle Holder
Regular price $85.00Regular priceUnit price perSale price 85.00 -
Folded Bowl
Regular price $105.00Regular priceUnit price perSale price 105.00 -
Folded Bowl
Regular price $105.00Regular priceUnit price perSale price 105.00 -
Square Bowl
Regular price $95.00Regular priceUnit price perSale price 95.00 -
Square Bowl
Regular price $95.00Regular priceUnit price perSale price 95.00 -
Square Bowl
Regular price $95.00Regular priceUnit price perSale price 95.00 -
Square Bowl
Regular price $95.00Regular priceUnit price perSale price 95.00 -
Folded Bowl
Regular price $115.00Regular priceUnit price perSale price 115.00 -
Folded Bowl
Regular price $115.00Regular priceUnit price perSale price 115.00 -
Snack Tray
Regular price $95.00Regular priceUnit price perSale price 95.00 -
Snack Tray
Regular price $95.00Regular priceUnit price perSale price 95.00 -
Covered Bin
Regular price $295.00Regular priceUnit price perSale price 295.00 -
Square Jar
Regular price $395.00Regular priceUnit price perSale price 395.00 -
Pouring Vessel
Regular price $85.00Regular priceUnit price perSale price 85.00 -
Pouring Vessel
Regular price $65.00Regular priceUnit price perSale price 65.00